Długołęcki & Jabłoński

Długołęcki & Jabłoński © 2014

KANCELARIA ADWOKATÓW I RADCÓW PRAWNYCH

Stwierdzenia nabycia spadku można dokonać w sądzie, lub u  

 

W przypadku Sądu, właściwym jest Sąd Rejonowy, w którego okręgu ostatnio zamieszkiwał spadkodawca.

 

Wniosek o stwierdzenie praw do spadku może złożyć każdy, kto ma w tym interes prawny. Poza spadkobiercą, z wnioskiem takim wystąpić może zapisobiorca, wykonawca testamentu, uprawniony do zachowku jak też wierzyciel zarówno spadkodawcy, jak i spadkobiercy.

 

Do wniosku należy dołączyć dowód śmierci spadkodawcy (odpis skrócony aktu zgonu) oraz wskazać krąg spadkobierców i dowody na to, że faktycznie te osoby są spadkobiercami (odpisy skrócone aktów urodzenia i aktów małżeństwa w przypadku córek, które wyszły za mąż). Przed sądem musi stawić się wyłącznie wnioskodawca, którego obowiązkiem jest złożenie zapewnienia spadkowego. Pozostali spadkobiercy (uczestnicy postępowania) muszą stawić się tylko w przypadku, gdy od daty śmierci spadkodawcy nie upłynęło 6 miesięcy. W takiej sytuacji Sąd musi odebrać zapewnienie od wszystkich spadkobierców, że nie ma nikogo innego, kto powinien przystąpić do postępowania w charakterze uczestnika.

 

Postępowanie przed sądem będzie konieczne jeśli:

-stwierdzenie dziedziczenia nastąpić ma na podstawie testamentów szczególnych,

- w sprawie zachodzi jakikolwiek spór, czy to co kręgu osób dziedziczących, czy też co do wielkości udziałów dziedziczonych przez każdego ze spadkobierców.

 

Opłata sądowa od wniosku wynosi 50 zł.